Nieodpłatne wyjazdy dla pracowników bez prawa do odliczenia VAT
Przepis dotyczący opodatkowania VAT niektórych usług wykonywanych przez podatnika bez wynagrodzenia nie ma zastosowania do sytuacji, w której spółka świadczy pracownikom nieodpłatne usługi nabyte wyłącznie do celów ich prywatnej konsumpcji.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 kwietnia 2023 r. (I FSK 239/20).
Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja wyrobów tartacznych. Spółka organizuje rożnego rodzaju rozrywki dla swoich pracowników, ich rodzin oraz osób trzecich – głównie w formie wspólnych wyjazdów, w ramach których zapewnia np. bilety wstępu do kina lub na basen, transport do miejsc docelowych, usługi gastronomiczne czy cateringowe. Poniesione koszty są udokumentowane fakturami, a spółka w całości pokrywa je ze swoich środków obrotowych, tzn. nie są one finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Rozrywki te mają charakter nieodpłatny i są w pełni dobrowolne, a także ukierunkowane głównie na zaspokojenie prywatnych potrzeb uczestników. Dodatkową korzyścią płynącą z ich organizacji jest zwiększenie motywacji do pracy pracowników poprzez uściślenie relacji międzyludzkich.
Zdaniem spółki usługi świadczone przez nią na rzecz pracowników i innych uczestników wyjazdów powinny być traktowane jako nieodpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu VAT. W interpretacji indywidualnej z 10 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL4.4012.687.2018.2.HW) organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta